ARÖMER Rize-Güneysu İHL’de

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Arapça Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi (ARÖMER), genç nesillerin erken yaşta Arapça öğrenmesi için iki sene önce başlattığı ve üç ilde farklı kurumlarda uyguladığı Anahtar Teslim Arapça Projesi (ATAP) kapsamında 28 Şubat Cumartesi günü ARÖMER Merkezi Sınav Komisyonu (ARÖMER-MSK) aracılığıyla Rize Güneysu İmam Hatip Lisesinde kontrol mülakatlarını düzenledi.

Rize Güneysu Kaymakamı ve Belediye Başkanı ATAP projesine büyük ilgi göstererek Güneysu İHL’de yapılan mülakatları bizzat yerinde takip etti. ARÖMER Müdürü Yrd. Doç. Dr. İbrahim Helalşah, ARÖMER’in faaliyetlerini kendilerine anlattı.

ARÖMER, ATAP Projesi kapsamında Rize Güneysu İmam Hatip Lisesine kadrosundan nitelikli üç Arap asıllı Arapça öğretmeni görevlendirerek söz konusu okuldaki Arapça eğitimini A’dan Z’ye üstlendi.

ARÖMER-MSK her 10 haftada bir ATAP Projesi’nin uygulandığı her okulda komisyonlar oluşturarak sözlü sınav düzenliyor. Bu bağlamda 28 Şubat Cumartesi günü ARÖMER’in oluşturduğu 4 komisyonda 58 öğrenciye 20’şer dakikalık sözlü sınav yapıldı. Rize İlahiyat Fakültesinden 4 öğretim üyesi de bu komisyonda yer alarak öğrencilerin eğitim sürecini takip etmiş oldu.

Yapılan bu sınavda öğrenciler 3’er dakikalık bir Arapça sunumdan, ders kitaplarındaki alıştırmalardan, ders kitaplarındaki metinlerin seslendirip telefona kaydedilmesinden, Arapça okuma hızından, Arapça klavye kullanma hızından, Arapça kelimelerin mahreç ve telaffuzundan ve kendilerine her hafta dağıttığımız film kelimelerinin ezberinden sorumlu tutuldular.

Sınavdan sonra komisyonlar ve okul yönetimi bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptılar.

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi ARÖMER, ATAP kapsamında, 7 Mart Cumartesi günü Samsun Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesinde komisyonlar oluşturup öğrencileri sözlü sınava tabii tutacak.

ATAP Projesi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.