Basın Arapçası

Yirmi iki Arap ülkesinden oluşan, doğal ve insan kaynakları bakımından çok zengin, coğrafi konumu açısından çok stratejik olan Arap Dünyası, bütün bölgesel ve uluslararası ekonomik ve siyasi güçlerin dikkatini çekmiştir. Türkiye, Arap dünyasına olan coğrafi, tarihi ve kültürel yakınlığından dolayı Arap dünyasının siyaseti ve ekonomisinde kilit rol oynamaya başlamıştır. Başka bir açıdan; Avrupa ekonomik krizinden sonra Türkiye’nin Arap dünyasına olan ilgisi artmış ve “Arap Baharı” diye bilinen gelişmeler bütün dünyanın dikkatini Arap dünyasına çekmiştir.

Bu kritik bağlamda 29 Mayıs ARÖMER, Arapça gazetelerin ve diğer basın araçlarının yazıp konuştuğu Arapçayı anlamak ve kullanmak için bu kursu sunmaktadır.

Eskiden Arap dünyasından haber alınmak istendiğinde yabancı haber kanallarından tercüme edilen haberler alınıp Türkçe’ye tercüme edilirken, özel Arapça basın terminolojisi programımız sayesinde haberler kaynağından yani haberin yaşandığı ülkeden direkt olarak alınabilmektedir.

Kursumuzun kullandığı Arapça dergi ve gazeteler 22 Arap ülkesinden alınmakta olup muhtelif konular içermektedir (ekonomi, edebiyat, aktüel, spor, vb…). Bu sayede tek bir konuda Arapça basın terminolojisine hakim olmakla kalmayıp basın terminolojisine genel bir şekilde hakim olunabilmektedir.

Kurlar ilerledikçe konulardaki ihtisas alanları genişleyip 200 saatlik programın sonunda alan hakimiyeti sağlanmaktadır. Fakat kursa başlamak isteyenler; en az Genel Arapça Programı’nın 5. kurunu(500 saat) bitirmiş veya SBS’ye girip 6. Kuru kazanmış olmaları gerekmektedir.